Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
×

Ostrzeżenie

Funkcje poczty zostały wyłączone na tej stronie przez administratora.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

           Drewniany kościół katolicki ufundowany przez Kaspra Dembińskiego stanął tu pod koniec XVI wieku.

          Kolejny wybudowany w tym samym miejscu został spalony w 1861 (Maraśkiewicz - w 1871 po przejęciu przez prawosławnych rozebrany), wówczas wyposażenie przeniesiono do kaplicy cmentarnej. Kaplicę tę władze rosyjskie zamknęły w 1883, parafię przyłączono do Wisznic. Od 1903 trwały starania o budowę nowego kościoła. Wzniesiono go w 1908, głównymi fundatorami byli Andrzej i Anastazja Pasternakowie oraz Józef Polubiec. Podczas pierwszej wojny światowej Rosjanie zabrali dzwony. Parafię erygowano w 1919, w 1930 dobudowano wieżę.

          Jest to świątynia orientowana, drewniana, o konstrukcji zrębowej (zrąb z bali sosnowych wzmocniony lisicami), oszalowana, na kamiennej podmurówce. Z więźbą dachową krokwiowo-stolcową, stolce na międzynawowych podciągach, te wsparte na słupach. W rzucie złożona jest z korpusu nawowego (nawa główna i dwie boczne, dwukrotnie węższe), prezbiterium, zakrystii oraz kruchty. Prezentuje typ pseudobazylikowy - nawa główna jest wyższa od naw bocznych, ale nie ma własnych okien. Od zachodu do korpusu nawowego przylega prostokątna, nieco węższa kruchta z kwadratową wieżą. Wieża - o konstrukcji słupowo-ramowej i więźbie dachowej z „mnichem” - jest jednokondygnacyjna, węższa od kruchty, z trójkątnymi szczytami. Nakryta jest czworobocznym, ostrosłupowym hełmem, cała obita blachą. Między wieżą a zrębem kruchty są daszki okapowe. W kruchcie widoczne są słupy narożne wieży. Od wschodu do nawy przylega prostokątne prezbiterium, z zakrystią i składzikiem po obu bokach. Prezbiterium szerokością odpowiada nawie głównej, zakrystia i składzik bocznym.

          Elewacje kościoła podzielone są wzdłuż lisicami, prostokątne okna mają profilowane, deskowe obramienia. Nawa i prezbiterium przykryte są wspólnym (jedna kalenica), dwuspadowym dachem. Nad zakrystią i składzikiem daszki pulpitowe. Wszystkie dachy kryte blachą. Nad prezbiterium wznosi się neobarokowa wieżyczka na sygnaturkę.

          Wnętrze podzielone jest na nawy słupami, połączonymi arkadami o łuku koszowym. I kryte stropem, nad nawą główną i prezbiterium jest on wyokrąglony koszowo (Maraśkiewicz - podwieszone, pozorne sklepienia odcinkowe), w nawach bocznych płaski. Chór muzyczny nad kruchtą, o pełnym parapecie, wspiera się na dwóch słupach. Otwarty jest całą szerokością na nawy. Podłoga z desek, prezbiterium wydzielono jej dwustopniowym podniesieniem.

          Neobarokowe ołtarze pochodzą z około 1908 roku. Ołtarz główny jest jednoosiowy, para kompozytowych kolumn po jego bokach wspiera odcinkowy naczółek. W zwieńczeniu kielich z hostią w glorii, w polu głównym obraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem. Dwa ołtarze boczne również są jednoosiowe, z parami kolumn, rozbudowanymi zwieńczeniami i współczesnymi obrazami. Organy z 1913 mają neoklasycystyczny prospekt. Podstawę paschału stanowi fragment gerydonu z zielonego marmuru, w formie kolumny z wieńcem winnej latorośli (taki sam, jak w kościele w Sworach).

          Na wprost kościoła stoi murowana kapliczka z połowy XIX wieku. Kwadratowa, na wysokim cokole z prostokątnymi płycinami. Górna część otwarta jest z trzech stron odcinkowymi arkadami na grubych, niskich kolumienkach. Namiotowy daszek pokryty jest blachą. Wewnątrz znajduje się niewielka, żeliwna figurka św. Jana Nepomucena z 2 połowy XIX wieku.

źródła:

1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. VIII, z. 2 – powiat Biała Podlaska, Warszawa 2006

2. Janusz Maraśkiewicz, Aneta Semeniuk, Drewniane budownictwo sakralne. Powiat Biała Podlaska, Lublin 2001

Komentarze obsługiwane przez CComment

Dodatkowe informacje