Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Janów Podlaski 

powiat bialski 

           Położona jest w północnej części powiatu bialskiego oraz w północno-wschodniej części województwa lubelskiego. Od strony północnej i częściowo wschodniej na odcinku około 25,5 km graniczy z rzeką Bug, która jest zarazem granicą państwową z Białorusią.

           Gmina zamieszkała jest przez 111 391 osób (stan na dzień 31 grudnia 2018), w gminie jest 18 sołectw i odrębna jednostka osadnicza – Wygoda, w której znajduje się siedziba słynnej Stadniny Koni. Siedzibą gminny jest Janów Podlaski, dawniej miasto, obecnie osada.

           Janów Podlaski to dawne miejscu pobytu biskupów Łuckich, którzy przez ponad 300 lat dbali o jego dobro i rozwój, pozostawiając po sobie liczne wartości kultury materialnej. W Janowie Podlaskim zabudowa ma charakter małomiasteczkowy, centralny punkt osady stanowi rynek – Plac Partyzantów, którego historyczny układ na przestrzeni wieków nie został zmieniony. W Janowie Podlaskim zachowały się historyczne monumentalne budowle, takie jak kościół p.w. św. Trójcy, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, budynki dawnego sanktuarium, dzwonnica, czy zamek biskupi, jak i typowa XIX i XX wieczna drewniana zabudowa małomiasteczkowa, głównie parterowa. W centrum rynku usytuowany jest zespół sklepów – zwanych kramnicami.

           Warto też zwiedzić założenie parkowo-przestrzenne w Janowie Podlaskim – Wygoda I połowa XIX w., założenie dworsko–ogrodowe w Jakówkach i w Woroblinie, zespół dworski, czworaki murowane 1913 r. w Klonownicy Plac, kościół drewniany p.w. Św. Jana Ewangelisty z 1740 r. w Bublu, kościół drewniany p.w. Św. Mikołaja w Starym Pawłowie (dawna cerkiew prawosławna).
           Zabytki w gminie Janów Podlaski są niezwykle atrakcyjnie turystycznie, doskonale harmonizują z przyrodą i krajobrazem. Ich bogactwo uzupełniają małe zabytkowe obiekty architektury sakralnej: kapliczki i krzyże przydrożne, które tworzą unikalny nastrój malowniczo położonych wsi.

Urząd Gminy Janów Podlaski

ul. Bialska 6a

21-505 Janów Podlaski

tel.: 83 341 30 73

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.janowpodlaski.pl

Grafika losowa