Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Kodeń 

powiat bialski 

           Gmina Kodeń położona jest we wschodniej części powiatu bialskiego, położona jest wzdłuż rzeki Bug, która w tym miejscu jest także granicą Państwa z Republiką Białorusi. Leży w obrębie Równiny Kodeńskiej, u ujścia rzeki Kalamanki do Bugu. Położona jest w obrębie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

           Powierzchnia gminy wynosi 15 033 ha, podzielona jest na 19 sołectw, w obrębie których znajduje się 17 miejscowości. Po powstaniu styczniowym Kodeń utracił prawa miejskie.
           W zachowanych licznie zabytkach większość ma związek z rodem Sapiehów. Warto odwiedzić Bazylikę Mniejszą pw. św. Anny, kaplicę cmentarną św. Wawrzyńca, pozostałości zamku Sapiehów z początku XVI wieku w postaci fundamentów, obwarowań ziemnych z XVII wieku i arsenału z XVI-XVII wieku/, dawną cerkiew /prawosławną/ zamkową pw. Św. Ducha, pałac zwany Placencją z połowy XVIII wieku i oficyna z tegoż okresu, otoczone parkiem krajobrazowym, cerkiew prawosławną w Zabłociu, cerkiew neounicką w Kostomłotach.

Urząd Gminy Kodeń

ul. 1 Maja 20

21-509 Kodeń

tel.: 83 375 41 55

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://koden.pl

Grafika losowa