Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Konstantynów

powiat bialski 

Gmina Konstantynów położona jest w północno-wschodniej części powiatu bialskiego, północna część gminy styka się z rzeką Bug i na długości 530  metrów stanowi granicę państwa z Republiką Białorusi.

           Gmina leży na Podlasiu, w granicach Parku Krajoznawczego „Podlaski Przełom Bugu” i jego otuliny. Gmina zajmuje 87,06 km2 powierzchni, zamieszkała jest przez około 4 200 osób Pierwotnie zwała się Kozierady, na cześć własnej żony Konstancji z Branickich przemianował około 1744 roku Kozierady na Konstantynów. 

           Dużym walorem turystyczno-krajoznawczym Gminy Konstantynów są zabytki architektury świeckiej i sakralnej. Zabytki architektury świeckiej to dwory, zabudowania gospodarcze i folwarczne oraz fragmenty architektury ogrodowej i parki dworskie. W wielu miejscowościach zachowały się relikty starej zabudowy okólnikowej oraz chałupy o konstrukcji wieńcowej wraz z wyposażeniem gospodarczym. Przy drogach zachowało się wiele krzyży i kapliczek, często otoczonych drzewostanem.

           Do najcenniejszych zabytków należą: Zespół pałacowo-parkowy w Konstantynowie, Neogotycki kościół pod wezwaniem Św. Elżbiety w Konstantynowie wybudowany w latach 1905-1909 wraz z plebanią z 1910 roku, Zespół folwarczny w Konstantynowie z XIX wieku, Cerkiew prawosławna zbudowana w roku 1875 – obecnie kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie, Kościół pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa w Komarnie, oraz kaplica z 1884 roku z drewnianą dzwonnicą z II połowy XIX wieku, Cmentarz unicki w Konstantynowie z XIX wieku, Założenie dworsko-ogrodowe w Wiechowiczach.

Urząd Gminy Konstantynów

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2

21-543 Konstantynów

tel.: 83 341 41 92

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: https://ugkonstantynow.pl/

Grafika losowa