Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Biłgoraj 

powiat biłgorajski 

           Gmina położona jest na Równinie Biłgorajskiej. Przez gminę przepływają rzeki: Biała i Czarna Łada, Bukowa, Próchnica i Stok. Leży pomiędzy Parkiem Krajobrazowym „Lasy Janowskie”, a Szczebrzeszyńskim Parkiem Krajobrazowym i Puszczą Solską. Na jej terenie znajduje się jedynie niewielki fragment Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

           Gmina liczy 261,4 km2 powierzchni, w 40 miejscowościach mieszka ponad 12 000 mieszkańców.

           Do większych miejscowości należą: Sól, Dąbrowica, Gromada, Bukowa, Hedwiżyn i Korytków Duży. 

           Na terenie Gminy Biłgoraj jest ponad 200 km szlaków rowerowych i pieszych wiodących śladami atrakcji przyrodniczych, wydarzeń historycznych oraz pamiątek kulturowych. Na trasie szlaków można zobaczyć liczne miejsca pamięci oraz mogiły świadczące o stoczonych tu walkach zbrojnych i partyzanckich. Należy do nich cmentarz wojenny w Soli, na którym pochowani są żołnierze polegli w dniach 14 – 17 IX 1939 roku w bitwie pod Banachami i Solą. W Soli znajduje się również cmentarz prawosławny założony po 1875 roku oraz dawna cerkiew grekokatolicka wybudowana w 1872 roku, w 1875 roku przekształcona na prawosławną, a od 1919 roku pełniąca funkcję kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. We wsiach, między innymi Bukowa, Dąbrowica, Hedwiżyn, Ignatówka, warto zwiedzić zabytkowe zespoły kościołów i kapliczki, wśród nich kaplicę domkową w Nadrzeczu, której wnętrze zdobią obrazy autorstwa Jerzego Dudy–Gracza.

Urząd Gminy Biłgoraj

ul. T. Kościuszki 88

23-400 Biłgoraj

tel.: 84 688 28 30

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.gminabilgoraj.pl/

Grafika losowa