Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Wola Uhruska

powiat włodawski

           Gmina Wola Uhruska położona jest we wschodniej części Polesia Lubelskiego. Północna jego część zaliczana jest do Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, część centralną gminy stanowi wysunięty cypel Pagórów Chełmskich tzw. Łuk Uhruski, południowe krańce gminy zajmują równiny zaliczane do regionu Obniżenia Dubienki. Przez teren gminy przepływa, będąca jednocześnie granicą państwową z Ukrainą, nieuregulowana z wieloma zakolami rzeka Bug i jej starorzecza tzw. „bużyska”. Na krótkim odcinku należy również do terenu gminy wpadająca do Bugu Uherka. Oprócz tego z tego terenu początek bierze rzeczka Tarasienka będąca dopływem Włodawki, oraz kilka cieków (Strumień Brudnowski, Pokrzywianka, Strumień Macoszyński), które swym wyglądem przypominają rowy melioracyjne. Występują także trzy śródleśne jeziora: Brudno, Brudzieniec i Płotycze. Zarówno jeziora jak i przyległe do nich tereny objęta są ochroną prawną w formie rezerwatów przyrody. Gmina zajmuje powierzchnię 151 km2, w 15 sołectwach, w 21 miejscowościach zamieszkuje 3 844 osób (stan na 31.12.2019 rok). 

Warto zobaczyć:

Wola Uhruska

cerkiew prawosławna

drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena

dworek szlachecki z parkiem podworskim

Kosyń

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Kostki, wzniesiony w latach 1898-1890 jako cerkiew prawosławna według projektu Synugowa w miejsce drewnianej cerkwi spalonej w 1877 roku

Uhrusk

Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela

Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

Siedliszcze

Cmentarz prawosławny

Urząd Gminy Wola Uhruska

ul. Parkowa 5

22-230 Wola Uhruska

tel.: 82 591 50 46

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: https://wolauhruska.pl

Grafika losowa