Dzisiejsza data:

język cerkiewno – słowiański: Wielikomuczenik Nikita

(IV wiek, zmarł około 371)

Pochodził z wpływowej i bogatej rodziny z plemienia Gotów żyjącego nad Dunajem, był pogańskim wojownikiem, dowódcą wojskowym.Według greckiej Passio posiadał arystokratyczne pochodzenie i był spokrewniony z biskupem Teofilem.

Razem z innymi ziomkami zginął jako ofiara prześladowania w czasach króla Atanaryka.

Kiedy książę Atanaryk rozpoczął prześladowania chrześcijan w swoim kraju, Niketas upomniał go aby tego zaprzestał. Niezadowolony książę zażądał od Niketasa wyparcia się wiary chrześcijańskiej, gdy ten odmówił został przez władcę skazany na tortury a następnie na śmierć przez spalenie, jednak ogień nie strawił ciała męczennika i jego ciało, na rozkaz Atanaryka, porzucono bez pogrzebania.

Pod osłoną nocy zwłoki zabrał jego przyjaciel Marian i pochował w swoim domu w Mopsuestii w Cylicji. Na domostwo spłynęło błogosławieństwo, a przy grobie świętego dokonywały się cudowne uzdrowienia.

Ponieważ dom ten nie mógł pomieścić wielkich tłumów wiernych, zbudowano świątynię, dokąd przeniesiono relikwie świętego. Relikwie męczennika zostały później przeniesione do Konstantynopola (XII wiek), a następnie do Monasteru Wysokie Deczany w Serbii. W XIV wieku miano je przenieść do Wenecji.

 nikita

Św. Nicetas Got jest adresatem modlitw rodziców za dzieci chore na padaczkę. Uważany jest również za opiekuna ptaków pływających. Jego kult ma charakter powszechny, chociaż koncentruje się na Bałkanach.
Na ikonach przedstawiany jest w zbroi rzymskiego rycerza, z narzuconym na nią jasnoczerwonym płaszczem. Jest mężczyzną w sile wieku z krótką, jasnokasztanową brodą. W dłoniach trzyma narzędzia walki: pikę i miecz, a na niektórych ikonach również męczeński krzyż.

Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Wspomnienie obchodzono 15 września.

 

Bibliografia:

  1. Jarosław Charkiewicz: wlk. męcz. Nicetas. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2013-12-04].

  2. Niketas Got. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-12-03].

  3. Roman Piętka: Żywot Świętego Męczennika Nikity "Nicetas". 1985.

  4. Zbigniew Nikoniuk: Kostomłoty droga ku jedności.

Grafika losowa