Lublin – Annopol przez Opole Lubelskie

drogą DW824 (85 km)

 

Lublin – Motycz – Wojciechów – Poniatowa – Opole Lubelskie – Wrzelowiec – Józefów nad Wisłą – Annopol

 

schemat przebiegu trasy:

 

{mosmap address='Lublin,Poland'|toaddress='Annopol, Poland'| waypoint[1]='Motycz, Poland'| waypoint[2]='Wojciechów (gmina Wojciechów), Poland'| waypoint[3]='Poniatowa, Poland'|waypoint[4]='Opole lubelskie, Poland'| waypoint[5]='Wrzelowiec, Poland'| waypoint[6]='Józefów nad Wisłą, Poland'|showdir='0'}

 

 opis trasy 01C:

            Malownicza trasa prowadząca terenem falistym lub prawie płaskim, początkowo Płaskowyżem Nałęczowskim, następnie Równiną Bełżycką, Kotliną Chodelską i Wzniesieniami Urzędowskimi.

              Z Lublina wyjazd ul. Nałęczowską (DW830), po lewej stronie stacja paliw BLISKA, następnie kościół św. Trójcy, Centrum Konferencyjno – Wystawiennicze z Restauracją Etiuda, po prawej stronie ul. Dąbrowicka, prowadząca 2 km na północ do wsi Dąbrowica, z pozostałością pałacu Firlejów z początku XV wieku.

             Za mostkiem nad dopływem Cechówki opuszczamy drogę DW830 skręcając w lewo, w kierunku Motycza. Jedziemy na południowy zachód wzdłuż rzeczki przez Uniszowice (murowany dwór z 1848 i pozostałości parku), po prawej hotel Jedlina i po 5 km jazdy Motycz.

             Z Motycza pochodził i tu został pochowany kapitan Wacław Andrzej Rejmak (1917 – 1945 pseudonim „Ostoja”, żołnierz AK, zabity wraz z ppor. Mieczysławem Kańskim pseudonim „Czeczot” w zasadzce na skraju wsi Pociecha 18 października 1945 roku. We wsi murowany dwór (przełom XIX/XX wieku) otoczony parkiem (XIX wiek).

            Przecinamy linię kolejową Lublin – Warszawa i przez wieś Sporniak docieramy do wsi Palikije. Po prawej powyżej siedlisko „Pod Lipami”, po lewej mijamy stawy, w głębi zachowany dwór Świeżawskich z 1906, wystawiony na fundamentach wcześniejszego z 1682.

             Dojeżdżamy do drogi DW827 BełżyceSadurki i skręcając w lewo wjeżdżamy do Wojciechowa. Tu w Wieży Ariańskiej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa i odbywają się coroczne ogólnopolskie warsztaty kowalskie. Warto też zwiedzić modrzewiowy kościółek św. Teodora (1725), w murze cmentarza kościelnego znajduje się płyta nagrobna Stanisława Spinka (1578).

             Opuszczamy drogę DW827 i przez Halinówkę, Szczuczki, Kraczewice (bezstylowy drewniany kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa po prawej stronie) ulicą Kraczewicką wjeżdżamy do Poniatowej.

             Wyjazd z Poniatowej ul. Opolską, drogą DW832 Wola Rudzka – Krężnica Okrągła. Z Poniatowej droga biegnie w kierunku zachodnim wzdłuż kompleksu leśnego doliną rzeki Poniatówki.

             Po 15 km docieramy do wsi Trzebiesza, skrzyżowanie z drogą DW824 AnnopolŻyrzyn. Zbliżamy się do linii kolei wąskotorowej NałęczówOpole, w jej sąsiedztwie przecinamy dolinę Chodelki i przez wieś Zagrody docieramy do Opola Lubelskiego.

            Po prawej, przy ul. Szkolnej, stacja paliw Orlen, przecinamy rzekę Leonkę i przed nami kościół popijarski Wniebowzięcia NMP. Mijamy Stary Rynek i ul. Józefowską (DW824) opuszczamy Opole.

             Trasa wiedzie Kotliną Chodelską początkowo na zachód, następnie skręca na południe i wznosząc się przechodzi niezauważalnie we Wzniesienia Urzędowskie. Dotychczasowy monotonny płaski krajobraz od Wrzelowca staje się bardziej urozmaicony.

             Za Wrzelowcem ponad 1 km jedziemy przez wieś Kluczkowice z dawnym pałacem Kleniewskich.  Z prawej strony odchodzi droga DW825 do Kolczyna, jadąc nią po 5 km znajdziemy się w Piotrawinie z sanktuarium św. Stanisława Biskupa.

             Kontynuując jazdę drogą DW824 znajdziemy się w Józefowie nad Wisłą. Józefów usytuowany jest na wysokim zboczu Wisły, skąd mamy piękny i rozległy widok na dolinę Wisły. Po prawej stronie kościół pobernardyński, obecnie Bożego Ciała, po lewej droga do Kraśnika i stacja paliw Orlen.

             Z Józefowa wyjazd w kierunku południowym, jedziemy wzdłuż koryta meandrującej Wisły przez stare osady nadwiślańskie: Basonia, Wałowice, Popów, Bliskowice, Świeciechów i Kopce. Największą z tych wsi jest Świeciechów, dawne targowisko nadrzeczne, leżał przy dawnym szlaku handlowym prowadzącym ze środkowej Polski na Ruś.

             Przecinamy ostatni fragment Wzniesień Urzędowskich i przy stacji paliw Orlen wjeżdżamy na drogę DK74, skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Rynku w Annopolu, w lewo odchodzi droga DW854 prowadząca do Stalowej Woli, na wprost droga DK74 prowadzi do mostu na Wiśle.