Gmina miejsko-wiejska Józefów
Położona jest w południowo-wschodniej części powiatu biłgorajskiego, na granicy dwóch krain geograficznych: Równiny Biłgorajskiej – część południowa gminy oraz Roztocza Środkowego – część północna. Te dwie krainy oddzielone są od siebie wysoką Krawędzią Roztocza.
Zajmuje powierzchnię 126 km2, w 14 sołectwach i 3 komitetach osiedlowych zamieszkuje 6884 mieszkańców (stan na 2019 roku).
Józefów swoją nazwę zawdzięcza Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, który założył je w 1725 roku jako dziesiąte miasto Ordynacji Zamojskiej. O jego trzywiekowej tradycji i wielokulturowości przypominają zabytkowe budowle i pomniki. Wśród nich murowany ratusz w centrum miasteczka, synagoga i neobarokowy kościół parafialny, wzniesione w XIX wieku w miejscu XVIII-wiecznych, drewnianych budowli, a także kirkut i cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. O bogatej historii ziemi józefowskiej świadczą też pomniki ku czci bohaterów powstania styczniowego i II wojny światowej oraz obelisk, w miejscu gdzie poległ "Miszka Tatar".
Wyjątkową atrakcję stanowią podmiejskie kamieniołomy, których rzeźba nie tylko zachwyca pięknem, ale też zachęca do uprawiania wspinaczki skałkowej. Na wzgórzu, w pobliżu pomnika Miszki Tatara, stoi 19-metrowa baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa.
Józefów to wymarzona przystań dla wędkarzy, miłośników pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Zabytkowe dęby, źródełka, niewielkie wodospady chronione w rezerwacie "Czartowe Pole", pomnik przyrody – wzgórze Kamień (Piekiełko) koło Stanisławowa czy Kamienna Góra koło Górecka Starego z legendarnym płaczącym kamieniem wywierają na turystach niezapomniane wrażenia.
Niewątpliwie, letnią atrakcją Józefowa jest kąpielisko, które połączyło kładką dwa zalewy, natomiast zimą gmina zaprasza do Szopowego na górę "Młynarkę" gdzie znajduje się wyciąg narciarski.
Urząd Miasta i Gminy Józefów
ul. Kościuszki 37
23-460 Józefów
tel.: 84 687 81 33
e-mail:
www: http://www.ejozefow.pl/