Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Łomazy

powiat bialski 

Gmina położona jest w północnej części województwa lubelskiego, leży w tzw. Zaklęsłości Łomaskiej, która jest częścią Polesia Lubelskiego.

           Jej powierzchnia wynosi 20 043 ha, na terenie gminy znajduje się 19 sołectw, zamieszkałych przez 5 251 osób. Terytorium gminy należy do dorzecza Bugu, zlewni Krzny. Największą i najdłuższą rzeką gminy jest Zielawa, jej dopływy to Lutnia, Żarnica i Grabarka.

           Na terenie gminy Łomazy przebiega trasa rowerowa mająca swój początek w Białej Podlaskiej, biegnąca przez Czosnówkę, Ortel Książęcy, Ortel Królewski, Studziankę, Łomazy, Dubów, kończąca się w Białej Podlaskiej. Liczy ona 45 km. Trasa jest stosunkowo łatwa, po drogach utwardzonych.

           Do najcenniejszych zabytków należą: Kościół Parafialny p. w. ś. Apostołów Piotra i Pawła, Plebania, Kaplica p.w. św. Jana Ewangelisty oraz Cmentarz Żydowski (Kirkut) w Łomazach, Cmentarz tatarski (Mizar) w Studziance, Pozostałości założenia dworskiego w Koszołach i Krasówce.

Urząd Gminy Łomazy

Plac Jagielloński 27

21-532 Łomazy

tel.: 83 341 70 03

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.lomazy.pl/

Grafika losowa