Dzisiejsza data:

Celejów

dawna wieś szlachecka w powiecie puławskim w gminie Wąwolnica, położona nad rzeką Bystrą

           Otoczona jest stromymi stokami lessowych wzgórz, w okolicy występują rzadkie gatunki roślin między innymi pływająca na stawach salwinia i pojawiający się na ich obrzeżach paprotnik kolczysty oraz chronione gatunki ptaków (między innymi perkoz i trznadel ortolan).
          W średniowieczu na cyplu wzgórza ulokowało się grodzisko. Była też i siedziba rycerska, należąca do Jakuba i Pawła z Chotczy herbu Nabram II. Seweryna Potocka wystawiła tu piękny pałacyk i założyła park. Za udział w powstaniu listopadowym, władze carskie rodzinie Czartoryskich skonfiskowały majątek, wówczas właścicielami Celejowa zostali Klemensowscy.

           W Celejowie na głębokości ok. 1200 m występują złoża geotermalne o temperaturze do 40 stopni. Opracowano projekt ich wykorzystania pod nazwą „Lubelskie termy”. Jeżeli uda się go zrealizować, to te źródła zasilą rekreacyjne i lecznicze kąpieliska, które tu mają powstać.

           Na jednym ze wzgórz - na 300-metrowym stoku - działają dwa wyciągi talerzykowe. Stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany i ratrakowany. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, można skorzystać z porad instruktora, posilić się w barze.

           Obecnie Celejów jest częścią szlaku turystycznego Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, zachwycając swoją florą i fauną o różnych porach roku.

Warto zobaczyć:

Zespół pałacowo-parkowy

Ruiny papierni

źródła:

Stanisław Turski, Marek Wyszkowski, Lubelszczyzna przewodnik, Lublin 2006

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom 1, Warszawa 1880

Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 05.08.2020

Grafika losowa