Wieś położona w powiecie bialskim, w gminie Drelów.
Warto zobaczyć:
Kościół Narodzenia NMP (XIX wiek), pierwotnie cerkiew unicka - czytaj więcej ...
Historia wsi
W XIV-XVI wieku wieś administracyjnie leżała w granicach województwa trockiego, będącego częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Powstanie wsi jest związane z osadnictwem na Południowym Podlasiu, od połowy XV wieku przez cały wiek XVI, gdy Wielki Książę Litewski w pierwszej kolejności nadawał ziemię możnowładcom pochodzenia litewskiego lub ruskiego. Ci natomiast zasiedlali swe świeżo pozyskane dobra ruską ludnością chłopską,
Po Unii Lubelskiej w 1569 roku, wieś wraz z okolicznymi miejscowościami stała się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W XVII wieki wieś była własnością starosty guzowskiego i nowomiejskiego Stanisława Opalińskiego, leżała w województwie podlaskim. Do 1954 roku istniała gmina Szóstka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.
Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 23:
Szóstka wieś, powiat radzyński, gmina i parafia r. gr. Szóstka, odległość 10 wiorst od Międzyrzecza. Posiada cerkiew parafialną drewnianą, szkołę początkową, sąd gminny okrąg II, 92 domy, 520 mieszkańców, 2426 mórg. W 1827 roku 94 domów, 443 mieszkańców. Gleba żytnia, urodzajna.
Cerkiew erygował rok 1551 Stefan Zbaraski, wojewoda trocki. Obecna z roku 1758. Szóstka gmina należy do sądu gminnego okrąg II, stacja pocztowa w Międzyrzeczu. Graniczy z gminami: Kąkolownica, Misie, Zagajki, Lisia Wólka, Żerocin i Żelizna, ma 3232 mieszkańców i 16613 mórg obszaru. W skład gminy wchodzą: Aleksandrówka, Anielki, Augustówka, Dziaduchy, Łuziecka Wólka, Omelne, Ostrówki, Trzykopce, Turów, Szóstka, Worsy i Wygnanka.
Br. Ch.